Nejen o předválečných událostech pojednává výstava u strakonického pluku

foto4.jpg
  • 18.5.2015
  • Jana Samcová

Obrana a zánik Československa v letech 1938 – 1939 a Bojové operace 1. Československé samostatné obrněné brigády, tak zní název dvoudílné putovní výstavy, jež je třetím měsícem k vidění v Jihočeském kraji. Do úterý 19. května ji mohou zájemci navštívit i v posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

„V uplynulých dnech jsme si připomněli 70. výročí vítězství. Tato výstava si klade za cíl připomenout fakt, že za svobodu a demokracii Československa bojovali a umírali čeští vlastenci. A to jak na domácí, tak i na zahraniční frontě. Je pro nás zavazující posilovat národní povědomí o hrdinských činech našich předchůdců,“ uvedl vrchní praporčík strakonického útvaru Miroslav Filipčík, který se o historii velmi zajímá.

Zmíněná expozice zachycuje sled předválečných událostí od budování hranic státu, přes odstoupení pohraničí, až po zánik druhé republiky v březnu 1939. Druhá část je pak věnována československým vojákům působících v zahraničních jednotkách. Návštěvníkům přibližuje zejména boje o přístav Dunkerque na konci druhé světové války.        

Od slavnostní vernisáže, jež se uskutečnila v polovině března na základní škole E. Beneše v Písku, zhlédlo výstavu již několik stovek lidí. I v posádce strakonického útvaru vzbudila zájem a řadu vojáků donutila k zamyšlení. „Výstava je v této formě velmi dobře zpracována. Má co říci všem, nejen fanouškům historie. Z dějin totiž můžeme čerpat zkušenosti, tady konkrétně poučení o tom, jak se nevyplácí slepě věřit žádným velmocem. Když totiž člověk potřebuje pomoc, zpravidla najde jediné ochotné paže jen sám u sebe,“ konstatoval praporčík Josef Peterka a dodal: „Druhý vzkaz výstavy vidím v příkladech hrdinství. Konkrétní lidé položili za svůj stát životy. Oběť nejvyšší se nedá ničím vyvážit a dnešní Češi by měli být hrdí na své předky, neboť mají být na co hrdí.“

Dodejme jen, že expozice je součástí projektu „Město Písek nejen pětačtyřicátý“ a protiletadlovému pluku ji zapůjčila písecká Společnost pro dobré soužití.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

foto1.jpg

foto4.jpg