Výcvik v zachytávání cílů je pro operátora protiletadlového kompletu klíčový

foto3.jpg
  • 15.12.2022
  • Jana Samcová

Jednotka pozemní protivzdušné obrany je od července letošního roku součástí 12. rotace mezinárodního bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence) v Litvě. I když má v současné době za sebou všechna stěžejní cvičení, rozhodně nezahálí. Strakoničtí protiletadlovci využili nabídku kolegů z Air Defence Battalion (prapor protivzdušné obrany) v Radviliškis pro výcvik na simulátorech RBS-70.

Výcvik vojáků na trenažérech protiletadlových kompletů RBS-70

Vyhledat, zaměřit, sestřelit

Právě protiletadlový raketový komplet RBS-70 je hlavní bojovou silou české jednotky. Jeho obsluhu zajišťují operátoři neboli střelci, jejichž příprava je pro úspěšnou obranu vzdušného prostoru klíčová. „Než operátor začne střílet ostrou municí, musí absolvovat základní třítýdenní kurz, a během něj dokázat své schopnosti na trenažeru. Tady cíle a prostředí simuluje počítačový program, a operátor musí sestřelit minimálně tisíc cvičných cílů. Dobře ovládat zbraň se ale skutečně naučí až v poli, a to může trvat až rok. Já sám jsem RBS-70 obsluhoval třináct let, a proto vím, jak je výcvik operátora náročný,“ říká instruktor bojové přípravy rotmistr M. B.

Dodává, že i když hlavní úkoly operátora, tedy vyhledat, zaměřit a sestřelit cíl, vypadají jednoduše, opak je pravdou. Vše je sled jasně nastavených procedur – od přidělení cíle, přes nastavení prvku na střelbu, až po úspěšné navedení rakety na cíl. Navíc je střelec před každými bojovými střelbami přezkoušen z teoretických a praktických znalostí včetně střelby na simulátoru ve dne a v noci.

Jedinečné zkušenosti

„Na pozici operátora sloužím čtyři roky. Výcvik tady v posádce Radviliškis se mi líbil. Učebna je nejen dobře vybavená, ale technicky i dobře vymyšlená. Litevská jednotka disponuje celkem devíti trenažery,“ pochvaloval si jeden z operátorů desátník P. D. Další výhodu zmínil i velitel družstva RBS-70, rotný Š. K.: „Simulátory jsou vzájemně propojeny s místem velení a řízení palby. Velkou výhodou je, že operátoři a velitelé si tak mohou v jedné místnosti procvičit velení a řízení palby a odstraňovat případné nedostatky ihned, takzvaně „face to face“. To během výcviku v terénu není možné.“

Možnost trénovat zachytávání cílů na trenažerech nevyužili Češi během jejich dosavadního pětiměsíčního nasazení poprvé. Operátoři se zdokonalovali ve svých dovednostech na simulátorech RBS-70 už v srpnu. „Instruktorská stanice je vybavena reálným mapovým podkladem Litvy, což umožňuje zlepšit výcvik celé čety. Velitel si nejprve vytvoří různé scénáře a úlohy, a naplánuje tak rozmístění palebných prvků. Tyto pozice může poté využít při skutečné bojové činnosti v místě nasazení. Pro českou jednotku bylo zapojení čtyř operátorů najednou do bojového scénáře jedinečnou zkušeností,“ vysvětluje instruktor přípravy M. B. přínos výcviku v Litvě.

Neocenitelná spolupráce

Spolupráce s jednotkou protivzdušné obrany z Litvy probíhá už řadu let, kdy se zahraniční kolegové účastnili odborných stáží, které pro ně připravili strakoničtí instruktoři.

„Spolupráce s litevským praporem byla naprosto skvělá. Oceňuji možnosti využití jejich simulačního zázemí, ale také spolupráci ve prospěch certifikačního cvičení Iron Wolf. Mohli jsme si vyměnit vzájemné zkušenosti a prohlédnout si jejich vybavení, se kterým kromě RBS-70 pracují. Jejich schopnosti jsme využili i při přípravě na bojové střelby RBS-70, které nám sice nakonec nebyly povoleny, ale to neznamená, že příprava neproběhla. Chtěla bych tedy poděkovat naším litevským kolegům za jejich ochotu a spolupráci. A nám nezbývá než si přát, abychom měli také takovou skvělou místnost s tolika simulátory, která by nás mohla jednoznačně posunout ve výcviku vpřed,“ uzavřela na závěr velitelka českého úkolového uskupení majorka Petra Pihera.

Foto: 3. ÚU AČR eFP GBAD Litva

Autor: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie