Strakoničtí záložníci v akci: Jejich schopnosti a připravenost na podzimní cvičení prověřila bojová hra

  • 18.8.2020
  • Jana Samcová

Nastřelení jednotky, chemický poplach, ošetření zraněného, nález nevybuchlé munice a řadu dalších incidentů řešili minulý týden příslušníci strakonické jednotky aktivní zálohy při vševojskovém výcviku na cvičišti Oldřichov. Prohloubili si nejen základní vojenské dovednosti, ale připravili se i na podzimní cvičení Tobruq Rats, při kterém budou poprvé cvičit společně s profesionálními vojáky.

Schopnosti záložníků prověřila bojová hra. Úderný tým útočí na stanoviště

Instruktoři si pro záložníky připravili nabitý program. Potvrdila to i Klára Dvořáková, která je zatím jedinou ženou ve strakonické jednotce aktivní zálohy. „Strašně si to užívám. Jedna akce střídá druhou, nenechávají nás vůbec v klidu,“ neskrývala nadšení dvaadvacetiletá studentka Stavební fakulty ČVUT, která dříve zvažovala studium na vysoké vojenské škole. „Nechtěla jsem se armádě zcela upsat. Nejdříve jsem vyzkoušela dobrovolné vojenské cvičení. Hrozně mě to chytlo,“ popsala Dvořáková svou cestu do aktivní zálohy.

Pro Milana Kulhánka, jenž také cvičil na Oldřichově, byl vstup do aktivní zálohy náplastí na nesplněné sny. „Kdysi jsem chtěl jít k profesionálním vojákům, to mi nějak nevyšlo. Strakonická jednotka byla málo naplněná a důstojnické místo bylo pro mě výzvou,“ vysvětlil Kulhánek, proč se stal zástupcem velitele jednotky aktivní zálohy.

Ačkoliv záložníci přes den cvičili a v noci se střídali ve střežení, na únavu si vůbec nestěžovali. „Možná na začátku to bylo náročné, než se člověk zajede, ale teď už je to v pohodě. Proto sem přece jezdíme, abychom se něco naučili,“ doplnil Milan Kulhánek.

Záložníci pilovali vojenské dovednosti

Kromě taktiky a bojových drilů se učili reagovat na nástražné výbušné systémy a nevybuchlou munici. Překonávali prostor, který byl zamořený chemickou látkou. Procvičovali orientaci v terénu a práci se spojovacími prostředky. Připomněli si, jak se poskytuje první pomoc v polních podmínkách. Nechyběl ani výcvik boje zblízka.

„Rozšiřujeme dovednosti, které aktivní záložníci získali již v předchozích letech. Trochu nás zabrzdil koronavirus, museli jsme kvůli němu zrušit dvě cvičení. Záložníci se tak opět sešli po šestiměsíční pauze,“ uvedl velitel strakonické jednotky aktivní zálohy kapitán Ján Fehér. „Výcvik zároveň slouží jako příprava na říjnové cvičení Tobruq Rats, při kterém budou naši záložníci zabezpečovat force protection (ochranu) jednotek pozemní protivzdušné obrany. Poprvé tak budou bok po boku cvičit s vojáky 25. protiletadlového raketového pluku,“ zdůraznil kapitán Fehér.

Schopnosti záložníků prověřila bojová hra

Co všechno se vojáci v záloze naučili, prověřila o víkendu bojová hra. Měla dvě části. V té první reagovali na incidenty, které je potkali při střežení místa velení a následném pěším přesunu. Ještě zajímavější byla druhá část. „Byl to takový bonbonek navíc. Záložníky cvičíme hlavně k tomu, aby byli schopni střežit palebná postavení a místa velení jednotek. Chtěli jsme, aby si vyzkoušeli i druhou stranu, tedy jak provádět průzkum a následně vést plánovaný útok na určené stanoviště,“ vysvětlil jeden z instruktorů poručík Karel Sedláček.

Záložníci tak byli pod taktickým námětem vysazeni v prostoru a museli se přesunout na stanovené místo. Po provedení průzkumu a důkladné přípravě zaútočili na stanoviště. Zatímco jeden tým vedl poutací palbu, ten druhý úderný vnikl na místo s cílem zneškodnit veškerou živou sílu a získat materiály pro zpravodajské využití. Celá akce trvala jen pár minut a instruktoři nešetřili chválou. „Jsou to skutečně srdcaři. Když udělají chybu, poučíme je. Oni poslouchají a berou si z toho ponaučení. Pracuje se mi s nimi opravdu dobře,“ zhodnotil přístup záložníků poručík Karel Sedláček.

Výcvik strakonické jednotky aktivní zálohy pokračuje i tento týden. V pondělí se cvičící přesunuli do vojenského prostoru Boletice, kde je čekají mimo jiné střelby z ručních zbraní a házení granátů.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie