Sloužit v jednotce Aktivní zálohy je pro mě obrovská čest, říká nadporučík Pavel Dobišar

foto_pavel_dobisar_mensi.jpg
  • 2.3.2018
  • Jana Samcová

Sedmačtyřicetiletý Pavel Dobišar prodává v běžném životě kávu. Čas od času ovšem oblékne vojenskou uniformu a s příslušníky 25. protiletadlového raketového pluku vyrazí na vojenské cvičení. Je totiž příslušníkem jednotky Aktivní zálohy, která působí u vojenského útvaru ve Strakonicích.

Nadporučík Pavel Dobišar.

Podle svých slov má k armádě hodně blízko, v minulosti dokonce pět let sloužil jako voják z povolání právě u strakonického útvaru. „Do civilu jsem odešel v roce 2010 po dlouhém a těžkém rozhodování. Moje dcera v té době velmi trpěla odloučením. Jezdil jsem na cvičení, na kurzy a mrzelo mě, že se jí nemůžu dostatečně věnovat,“ vzpomíná nadporučík Dobišar.

Zájemci o službu v Aktivní záloze mohou prakticky sloužit kdekoliv v České republice. Pro Pavla Dobišara byla strakonická posádka ovšem jasnou volbou. „Věděl jsem, do čeho jdu. I po tak dlouhé době zde potkávám řadu svých bývalých kolegů,“ vysvětluje Dobišar.

Od prodeje kávy na vojenské cvičení

Nadporučík Pavel Dobišar pracuje jako vedoucí obchodního a technického oddělení ve společnosti, jež se zabývá prodejem a provozováním nápojových technologií a výrobou kávy. „Splnil se mi tak můj sen. Mohu sloužit v armádě a zároveň dělat práci, která přináší uspokojení mně i našim zákazníkům,“ říká Dobišar o svém vstupu do jednotky Aktivní zálohy. Jeho zaměstnavatel, shodou okolností zase bývalý policista, mu navíc vychází maximálně vstříc.

Podporují ho i jeho blízcí. „Maminka pochází z vojenské rodiny. Celý život byla trpělivou oporou mému otci, který 35 let sloužil jako voják z povolání. A jak maminka říká, chlap bez uniformy není chlapem,“ směje se Dobišar.

Podílí se na bezpečnosti naší země

O službě v Aktivní záloze říká: „V první řadě je to pro mě obrovská čest, že se mohu podílet na úkolech Armády České republiky a zajištění bezpečnosti a ochrany životů, zdraví a majetku občanů naší země i aliančních partnerů,“ zdůrazňuje nadporučík Dobišar. Zároveň chce být i vzorem pro lidi, kteří zatím váhají nebo nenašli odvahu vstoupit do Aktivní zálohy. „Díky službě v Aktivní záloze mohou lidé skloubit profesi, kterou mají rádi, s občanskou a vlasteneckou povinností,“ míní Dobišar.

Ve svém okolí má řadu známých, jež tíhnou k vojenství, ale přesto nejsou součástí Aktivní zálohy. „Většinou zde hrají roli dva faktory. Pohodlí a partnerka. Hlavní slovo mají v některých rodinách prostě ženy. Ale to je samozřejmě každého soukromá věc,“ dodává nadporučík Dobišar.

Nadporučík Pavel Dobišar slouží u jednotky Aktivní zálohy 25. protiletadlového raketového pluku jako zástupce velitele roty bojového zabezpečení. V uplynulých dnech absolvoval odbornou přípravu, kterou poprvé pro příslušníky Aktivní zálohy zorganizoval strakonický útvar. Spolu s dalšími záložníky se v dubnu zúčastní cvičení Hradba 2018, jež bude letos nejvýznamnějším cvičením jednotek Aktivní zálohy na území České republiky.

Co je Aktivní záloha?

Aktivní záloha je plnohodnotnou součástí Ozbrojených sil České republiky. Pro plně profesionální Armádu ČR je nezbytná a představuje pojítko mezi vojenským a civilním světem. Stát se vojákem v Aktivní záloze je snazší, než se stát vojákem z povolání. Příslušníkům Aktivní zálohy náleží za jejich službu finanční odměna. Více informací o službě v Aktivní záloze lze nalézt na webových stránkách www.kariera.army.cz/vojak-v-zaloze.

Strakonická jednotka Aktivní zálohy hledá lidi

  • Jednotka Aktivní zálohy u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích je samostatnou součástí útvaru, z organizačního hlediska podléhá veliteli pluku. Skládá se ze tří strážních čet. Vedle tří vojáků z povolání ji má v ideálním případě tvořit devadesát příslušníků Aktivní zálohy.

  • Jednotka je určena k posílení úkolových uskupení pozemní protivzdušné obrany. Jejím hlavním úkolem je strážní zabezpečení palebných postavení, míst velení a logistické zabezpečení jednotek.

  • Příslušníci Aktivní zálohy se budou během výcviku zdokonalovat zejména v základních taktických drilech a střelecké přípravě.

  • Strakonická jednotka Aktivní zálohy není momentálně zcela naplněna. Hledá zájemce nejčastěji na pozice střelců. Více informací o jednotce lze nalézt na webových stránkách www.25plrp.army.cz/aktivni-zaloha.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice