Generál Řehka: Rozvoji vojska pozemní protivzdušné obrany věnujeme velkou pozornost

foto3.jpg
  • 17.2.2023
  • Jana Samcová

Modernizace vojska, podpora náboru i zkušenosti vojáků z nedávného nasazení v alianční misi předsunuté přítomnosti v Pobaltí – to byla hlavní témata, která náčelník Generálního štábu Armády ČR generálmajor Karel Řehka probíral s hlavními funkcionáři útvaru ve středu 15. února během své návštěvy u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. Doprovázel jej při ní velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Petr Čepelka.

Techniku protiletadlového pluku představil generálu Řehkovi velitel útvaru plukovník Luděk Teger

„Současné konflikty jasně ukazují, že protivzdušná obrana sehrává klíčovou úlohu při obraně státu. Z toho důvodu také věnujeme velkou pozornost rozvoji vojska pozemní protivzdušné obrany. Zavedení protiletadlového raketového systému SPYDER patří mezi nejdůležitější modernizační projekty Armády ČR,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Protiletadlový systém SPYDER, jehož výrobcem a dodavatelem je izraelská společnost Rafael, nahradí zastaralý sovětský systém 2K12 KUB, který česká armáda používá již více než 40 let. První část dodávky tohoto moderního systému, jenž v mnoha ohledech dosahuje lepších parametrů než dosluhující KUB, strakoničtí vojáci převezmou v roce 2025. Přeškolovat se na nový systém začnou již od příštího roku.

V souvislosti s plánovaným přezbrojením vyvstává i potřeba, aby strakonický útvar měl dostatek kvalifikovaného personálu, který bude moderní systém obsluhovat. Jedním z diskutovaných témat během návštěvy generála Řehky u strakonického útvaru tak byla i personální naplněnost útvaru. „Aktivně spolupracujeme s Agenturou personalistiky a sami organizujeme řadu aktivit na podporu náboru, protože chceme v krátké době obsadit co nejvíce volných míst u útvaru,“ sdělil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Generál Řehka si v rámci pracovního jednání prohlédl techniku z výzbroje strakonických vojáků. Kromě již zmíněných zastaralých zbraní, které budou v nejbližší době nahrazeny novou moderní technikou, se například seznámil se švédskými protiletadlovými komplety RBS-70NG. Do výzbroje je strakoničtí vojáci získali v letech 2020 až 2021 jako náhradu za sovětské systémy STRELA 10. Prezentována byla generálu Řehkovi také nová vozidla T-815/7 PVO, jež jsou určena k přepravě protiletadlových družstev RBS-70NG a které vojáci převzali během loňského roku. Představena byla i další technika, včetně systémů velení a řízení palby.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie