Čeští a slovenští vojáci budou cvičit výsadek z vrtulníku i ničení dronů

foto1.jpg
  • 8.2.2023
  • Jana Samcová

Čeští a slovenští vojáci chystají společné cvičení. Uskuteční se v březnu na Doupově a vojáci budou během něj procvičovat taktický výsadek z vrtulníku, střelbu z několika střelnic souběžně i ničení dronů.

Strakoničtí vojáci během taktického výsadku z vrtulníku

Do cvičení s názvem Tobruq Arrows 2023 se zapojí vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic a příslušníci protiletadlové raketové brigády ze slovenské Nitry. „Jedním z úkolů, které chceme procvičit, je zasazení protiletadlových družstev s využitím aeromobilního výsadku,“ uvedl podplukovník Lukáš Málek, který bude cvičení na Doupově řídit.

Ze Slovenska přiletí legendární vrtulník Black Hawk

Pro výcvik budou strakoničtí vojáci využívat vrtulník české armády z 22. základny vrtulníkového letectva, zatímco slovenští vojáci budou cvičit s vrtulníkem Black Hawk, kterým disponují slovenské vzdušné síly. „V rámci mezinárodní spolupráce jednáme i o tom, aby si čeští vojáci mohli vyzkoušet aeromobilní zasazení ze slovenského vrtulníku Black Hawk a slovenští vojáci z vrtulníku českých vzdušných sil,“ prozradil podplukovník Málek.

Vrtulníky budou vysazovat cvičící, i s jejich zbraňovými systémy, do prostoru střelnic, ze kterých vojáci následně povedou palbu na vzdušné cíle. Strakoničtí vojáci budou střílet z protiletadlových raketových kompletů RBS-70 a RBS-70NG, jejich slovenští kolegové z kompletů IGLA.

Vojáci budou ničit nepřátelské drony

Střílet budou na různé typy terčů, které jim budou simulovat široké spektrum prostředků vzdušného napadení. Soustředit se budou hlavně na vyhledávání a ničení malorozměrných cílů – takzvaných dronů, které představují velmi aktuální hrozbu.

Strakoničtí vojáci s laserově naváděnými protiletadlovými komplety RBS-70 a RBS-70NG budou střílet jak na vlečný rukáv, který za sebou na laně potáhne bezpilotní prostředek, tak i na samotný bezpilotní prostředek. Slovenští vojáci s infračerveně naváděnými komplety IGLA zase budou působit na speciální infrazářič, který je umístěn za vlečným rukávem. „Zmíněné typy cílů nám velmi dobře imitují prostředky vzdušného napadení kategorie dron, a sice jak z hlediska malých rozměrů a demaskujících příznaků, tak i rychlosti, jakou se pohybují,“ sdělil podplukovník Petr Řezníček, který bude na Doupově zastávat pozici řídícího střeleb.

Povedou palbu ze tří střelnic

Protiletadlová družstva budou zasazena v prostoru tak, aby mohla vést palbu ze tří různých střelnic s tím, že jejich střelba bude centrálně koordinována z místa velení. „Ověříme si tak naši schopnost řídit střelbu protiletadlových družstev při plnění palebných úkolů z několika střelnic současně,“ potvrdil podplukovník Řezníček.

Čeští a slovenští protiletadlovci nebudou společně cvičit poprvé. „Jedním z hlavních cílů cvičení je demonstrovat naši schopnost společně působit v operacích. Zároveň se slovenskou jednotkou pozemní protivzdušné obrany pokračujeme ve spolupráci, která trvá již téměř deset let,“ uzavřel podplukovník Lukáš Málek.

Foto: autor, SkKySIO, Michal Voska, Jan Kouba, VTÚ, VHÚ

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie