Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let

foto1.jpg
  • 1.10.2018
  • Jana Samcová

Dva týdny zbývají do odjezdu příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic na mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018. Jako příslušníci úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež bude v příštím roce součástí Sil velmi rychlé reakce NATO, se v Norsku na přelomu října a listopadu zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let.

Strakoničtí vojáci se v Norsku zúčastní mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018

Mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018 se zaměří na rozvoj vojenské spolupráce mezi členskými a partnerskými státy NATO a hostitelskou zemí Norskem. „Cílem cvičení je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Do cvičení Trident Juncture 2018 se zapojí 40 tisíc vojáků s více než 10 tisíci kusy vojenské techniky (včetně 150 letadel a 70 lodí) - své jednotky bude mít v Norsku přes 30 členských a partnerských států NATO. Cvičení prověří spolupráci pozemních jednotek, letectva, námořních i speciálních sil napříč celou Aliancí. Bude jej řídit admirál James G. Foggo, který stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli. Hlavní část cvičení se bude konat od 25. října do 7. listopadu ve střední a východní části Norska, na pobřeží Baltského moře a severní části Atlantského oceánu. Společný výcvik aliančních jednotek zasáhne i na Island a do vzdušného prostoru Švédska a Finska.

Do Norska zamíří dvě stovky českých vojáků

Za Českou republiku se cvičení zúčastní úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany s dvěma stovkami vojáků. Do Norska se kromě letecké dopravy přesunou po železnici, silnici a zcela poprvé se strakoničtí vojáci s technikou budou přepravovat i lodí.

„Po dosažení prostoru cvičení proběhne zasazení úkolového uskupení do prostoru odpovědnosti německé 9. obrněné brigády, přerozdělení materiálu a rozvinutí národního podpůrného prvku NSE. Po bojovém sladění s podporovanou jednotkou začne samotné operačně-taktické cvičení,“ přiblížil velitel českého úkolového uskupení major Peter Rabiňák.

Úkolem českých vojáků na cvičení Trident Juncture 2018 bude zabezpečit německé brigádě pozemní protivzdušnou obranu ve všech fázích operačně-taktického cvičení.

  • Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany má téměř 200 vojáků. Jeho jádro tvoří příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Své zástupce sem vyčleňují i další vojenské útvary a zařízení Armády ČR.
  • Hlavní bojovou silou uskupení je protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Součástí je dále rota podpory a národní podpůrný prvek NSE (National Support Element).
  • V letech 2018 až 2020 drží uskupení hotovost v Silách rychlé reakce NATO. Ve druhém roce hotovosti – v roce 2019 bude součástí takzvaného VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), tedy těch nejrychlejších sil, jež má NATO k dispozici pro řešení nejrůznějších krizí. V případě aktivace by tyto síly byly nasazeny jako první v časovém horizontu několika málo dní.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie