Strakoničtí vojáci předali 45 tisíc korun do Vojenského fondu solidarity

foto1.jpg
  • 1.10.2022
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci předali tento týden 45 000 Kč do Vojenského fondu solidarity. Jednalo se o výtěžek z dálkového pochodu Military Death March, který vojáci uspořádali letos v dubnu na Šumavě.

Z předání výtěžku pochodu. Zleva: plukovník Luděk Teger, brigádní generálka Lenka Šmerdová, praporčík Jaroslav Nábělek

K oficiálnímu předání došlo v úterý 27. září v budově Generálního štábu v Praze. Peníze předal velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger společně s jedním z organizátorů pochodu praporčíkem Jaroslavem Nábělkem předsedkyni výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálce Lence Šmerdové.

„Chtěla bych poděkovat veliteli pluku, že podporuje své vojáky při realizaci tohoto skvělého projektu. Vojákům organizátorům děkuji za jejich elán a sílu, kterou věnují na pomoc druhým. Velice mě těší, že se opět rozhodli podpořit Vojenský fond solidarity tak štědrou částkou,“ ocenila generálka Šmerdová úsilí strakonických vojáků.

Na organizaci pochodu se výrazně podíleli také studenti medicíny ze spolku IFMSA. „Tento spolek sdružuje mediky po celém světě. Jeho cílem je vést a organizovat projekty, které pomáhají ke zlepšení obecného zdraví a šíření prevence," doplnil praporčík Nábělek.

Náročný pochod Military Death March, jehož nejdelší trasa vede před nejvyšší vrcholky Šumavy, proběhl letos již podeváté. Strakoničtí vojáci jej organizují, aby uctili památku žen a dívek, jež zahynuly během pochodu smrti, který skončil 4. května 1945 ve Volarech na Šumavě.

Finanční výtěžek z pochodu vojáci věnují na dobročinné účely. „Pravidelně přispíváme na řadu projektů. Kromě Vojenského fondu solidarity a Nadace policistů a hasičů je to například finanční pomoc na obnovu hřbitova ve Volarech, kde jsou pochovány oběti pochodu smrti z roku 1945. Pomohli jsme i několika dětským domovům a také se nám podařilo zřídit knihovnu věnující se tématu holocaustu,“ upřesnil praporčík Jaroslav Nábělek.

Foto: praporčík Petr Dohnal

Autor: kapitánka Jana Samcová s využitím materiálů od Terezy Stehlíkové

Fotogalerie