Během cvičení „FURIOUS WOLF“ bránili strakoničtí protiletadlovci letiště před vzdušným napadením

foto-1.jpg
  • 3.9.2022
  • Jana Samcová

Spolupráce letových osádek s předsunutými leteckými návodčími při podpoře činnosti pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. To bylo hlavní téma cvičení s názvem Furious Wolf, do kterého se minulý týden v Litvě zapojili i strakoničtí protiletadlovci.

Protiletadlový raketový komplet RBS-70 v bojovém postavení

Jeho cílem bylo zvýšit spolupráci mezi partnery NATO a dosáhnout individuálních výcvikových cílů všech zúčastněných jednotek mezinárodního bojového uskupení eFP (enhanced Forward Presence). Cvičení se kromě leteckých návodčích zúčastnila také protiletadlová raketová baterie, která tvoří hlavní sílu české jednotky pozemní protivzdušné obrany.

Předsunutí letečtí návodčí neboli JTAC (Joint Terminal Attack Controller) jsou v Litvě součástí mezinárodního týmu leteckých návodčích. Jejich činnost je důležitá pro podporu boje vlastních jednotek. Navádí leteckou, dělostřeleckou i minometnou palbu na cíle, které mají být zničeny. Rozhodují a zodpovídají za to, že munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Letečtí návodčí cvičili s ostatními JTAC už o dva týdny dříve v Estonsku, než se Furious Wolf přesunul na litevské území.

„Naše účast na mezinárodním cvičení Furious Wolf byla přínosná. Bylo to první společné cvičení všech předsunutých leteckých návodčích 12. rotace eFP, a tak jsme měli možnost seznámit se s ostatními týmy JTAC, sladit vzájemnou činnost, vyměnit si zkušenosti a spolupracovat s většinou leteckých prostředků, které jsou nasazeny v celém Pobaltí,“ uvedl nadporučík J. K.

Jednotka GBAD (Ground Based Air Defence) prováděla protivzdušnou obranu letiště před leteckými údery. Napadení ze vzduchu simulovali i čeští piloti se stíhacími letouny JAS-39 Gripen, kteří zde v současné době působí v rámci mise eAP (enhanced Air Policing) na základně v Šiauliai.

„Výcvik jsme pojali komplexněji. Kromě obrany bodu důležitého zájmu, v tomto případě vojenského letiště, jsme se rovněž zdokonalovali v reakci na náhle se objevující prostředek vzdušného napadení při vlastním přesunu jednotky. Během této činnosti musí být obsluhy protiletadlových raketových kompletů RBS-70 schopny ve velmi krátkém čase přejít do bojové polohy a působit na cíl,“ doplnil velitel protiletadlové raketové baterie, kapitán Z. Č.

Kromě vzdušného boje probíhal i boj na zemi. Do něj byli zapojeni příslušníci čety Force Protection (obrany a ochrany), kteří se v rámci obranného boje snažili udržet letiště před útoky pozemního protivníka.

Role přímé letecké podpory, tzv. CAS (Close Air Support), už není na moderním bojišti žádnou novinkou. Vyžaduje ale detailní a dokonalé načasování vzhledem k bezpečnosti vlastních sil, pilota a letounu, a efektivní eliminaci cíle. I když byla činnost všech zúčastněných jednotek během cvičení Furious Wolf zvládnuta, budou vojáci bojového uskupení eFP nadále pokračovat ve výcviku a prohlubování svých schopností a dovedností.

Foto: autor a CZE JTAC Team

Autor: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie