Historické souvislosti o legendární obraně Tobruku za druhé světové války přináší výstava na strakonickém hradě

foto7.jpg
  • 6.9.2018
  • Jana Samcová

Až do konce října mohou lidé na druhém nádvoří Hradu ve Strakonicích navštívit výstavu s názvem Tobrucké krysy. Ve čtvrtek 6. září ji zde slavnostně zahájili ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová a zástupce velitele 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Jaroslav Daverný.

Strakoničtí vojáci si prohlédli výstavu s názvem Tobrucké krysy

Připomínat si události z naší historie je povinností nás všech, protože přináší nejen obraz určité doby, ale i velké poučení a poselství pro budoucí generace. Stále totiž platí, že Historia magistra vitae, dějiny jsou učitelkou života,“ uvedla při zahájení výstavy ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová.

Autorem výstavy je Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu Praha. Na dvaadvaceti panelech představuje historické souvislosti a účast Československého pěšího praporu 11 – Východního při dnes již legendární obraně obklíčené pevnosti Tobruk v severní Africe za druhé světové války.

„Zmíněný prapor byl později reorganizován na Československý lehký protiletadlový pluk 200 – Východní, k jehož odkazu se náš útvar hrdě hlásí. Dokládá to i čestný historický název Tobrucký, který našemu útvaru propůjčil prezident České republiky 8. května 2011 u příležitosti státního svátku ke Dni vítězství,“ zdůraznil zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Z posměšného názvu se stala čestná přezdívka

Připomněl dále, že při obraně Tobruku prokázali českoslovenští vojáci obrovskou míru odvahy i rozvážnosti. Německá propaganda se snažila demoralizovat obklíčené jednotky, a proto na ně vysílala volání: „Vylezte, krysy!“ Původně posměšný název jednotky převzaly a z pojmenování „Tobrucké krysy“ se stala čestná přezdívka.

Tobruk byl osvobozen z obklíčení 10. prosince 1941, ale miny si dále vybíraly daň na životech a zdraví vojáků. Výstava je uzavřena přesunem nyní již Československého lehkého protiletadlového pluku 200 – Východního na britské ostrovy a vylíčením bojů bývalých tobruckých krys v řadách Československé samostatné obrněné brigády u Dunkerque.

Záštitu nad výstavou převzalo Muzeum středního Pootaví ve spolupráci s 25. protiletadlovým raketovým plukem. Veřejnosti bude přístupná na druhém nádvoří strakonického hradu každý den zcela bezplatně od 6. září do 31. října 2018.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie